Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
ANASAYFA AMAÇ ÇALIŞILAN YOLLAR KAPALI YOLLAR YOL DURUMU HAVA DURUMU GENEL AKADEMİK ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM TÜRKÇE ENGLISH
GENEL BİLGİLER: Yola Tanımları ; Yol Uzunlukları ; Necatibey Metro İstasyonu ;  Marmaray Projesi ; Wonderland Eurasia-Ankapark ; Ard Germe (Post Tension) ; İzmit Körfez Geçişi Osmangazi Köprüsü ; Malazgirt Bulvarı ; Yavuz Sultan Selim Köprüsü Betonarme ve Çelik İmalatlar ; Avrasya Tüneli ; Kanal İstanbul ; Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ATG ; Ankara Panoramik Fotoğraflar ; Tünel Delme Makinesi TBM ; Batıkent-Sincan Metrosu ; Kızılay-Çayyolu Metrosu ; İstanbul Üç Katlı Büyük Tüneli ; Yenimahalle-Telsizler-Şentepe Teleferik Hattı ; Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metro Hattı ; Çanakkale Boğazı Köprüsü ; Karayolu Güvenliği ve Bileşenleri ; ULUSAL LİTERATÜRDE YAYIMLANMIŞ YAZILARIM ; Ankara Keçiören Metrosu ; Kızılay-Dikmen-TRT Metro Hattı Önerisi ; Ankara Haberleri ; İstanbul Haberleri ; İstanbul Çamlıca TV Vericileri Kulesi ; Kamu Yönetiminde Kifasetsiz Muhterislik ; Ankara Harikalar Diyarı ; Yusufeli Barajı ve HES ; İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ; Ankara Atakule ; Mogan Park ; KONFOR ESASLI GÜZERGAH ANALİZİ ; TÜRKİYE KARAYOLLARININ GELECEĞİNDE AVRUPA BİRLİĞİ ETKİSİ ; YOL DURUMU YÖNETİM SİSTEMİ ; YOL DURUMU HABER KUŞAĞI 
 
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
GENEL BİLGİLER
 
Copyright ©2019 Mehmet Gürsoy
Ankara Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metrosu (05.04.2019-15.48.53)

25.03.2019

Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi (AKM) arasındaki metro hattı 3,3 km daha uzatılarak Kızılaya bağlanmasına yönelik metro çalışmaları başladı. Buna göre, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garının karşısına GAR İSTASYONU yapılıyor, Ankara Adliyesinin batı tarafındaki bölüme ADLİYE İSTASYONU inşa ediliyor.

Tünel Delme Makinesi (TBM) ile açılan tünellerin bir tüpü Adliye istasyonuna kadar açılmış. İstasyon binasında tren kotu -40 m olarak söylendi. 

GAR İSTASYONU (Ankaray Maltepe İstasyonuna yaya alt geçidi ile bağlantı sağlanıyor)

  

ADLİYE İSTASYONU

 

Adliye İstasyonundan sonraki güzergah; Celal Bayar bulvarı altından ve binaların altından geçerek Strazburg Caddesini kesiyor. Buradan tamamen binaların altından Zafer parkın içinden (eski Danıştay binası yeni Yüksek Seçim Kurulu binası önü) Kızılayda Güvenpark kenarındaki Minibüs duraklarının olduğu yere yapılacak istasyonda sona eriyor.

  

Zafer Park Şaft 35 m

Araştırmalarıma göre yapımı devam eden Metro güzergahını aşağıda bulabilirsiniz.

YORUM: Proje, çok fazla zorlanılmış. Özellikle Celal Bayar Bulvarı ile Güvenpark arası tamamen binaların altından geçiyor. 20 binanın etkilendiği ve bunlardan sadece ikisinin yeterli dayanıma sahip olduğunu öğrendim. Yeraltı suyunun da çok yakın olduğu bu kesimde çalışmak kolay görünmüyor. Güvenparktaki istasyonun yapımı çok zor ve zaman alıcı. Bu bölge en az  üç yıl trafiğe kapatılacak.  Bunun yerine aşağıda önerdiğim güzergah çok daha yapılabilirdi. son istasyon İzmir Caddesi içine yapılabilirdi ve hattın Dikmene doğru devam ettirilme imkanı da vardı.

Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi (AKM) arasındaki metro hattı 05 Ocak 2017 tarihinde açılarak hizmet vermeye başladı. Çok zor bir güzergah olduğunu gittim-gördüm ve her istasyonun fotolarını paylaştım. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.

30.04.2018

Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi (AKM) arasındaki metro hattı 3,3 km daha uzatılarak Kızılaya bağlanacak. Çalışmalar başladı. Ancak hattın güzergahına henüz internet ortamında erişilemiyor.

Mayıs 2015 tarihindeki ÖNERİ GÜZERGAH çalışmamı revize ederek aşağıda sunuyorum.

Buna göre, 

GAR istasyonu, Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı ile Ankaray Maltepe İstasyonu arasında, Sanayi Bakanlığının arkasındaki alana yapılacak. Şantiyesi kuruluyor.

ADLİYE istasyonu, Gazi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ile Toros sokak arasına, eski havagazı fabrikasının bulunduğu alanın bir bölümüne yapılacak.

KIZILAY istasyonun ise, İzmir caddesi içine yapılacağını Mayıs 2015 tarihinde ifade etmişim. Çalışmalarıma göre yine İzmir caddesinde yapılacağını ısrarla söylüyorum. Çünkü başka yer yok. Güven parka yapılmasında çok büyük zorluklar var. Üstelik Atatürk bulvarında geçebileceği yer yok. Hem Sıhhıye istasyonu hem Kızılay istasyonu bunu imkansız yapıyor. Tek yer İzmir caddesi, istasyon Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile Kocabeyoğlu pasajı arasındaki bölümde yer alacak diyorum. 

Bu günlerde (Nisan 2018) İzmir caddesinde bir çalışma var, zemindeki parke taşlarını söküyorlar, Büyükşehir Belediyesi "meydan düzenlemesi" pankartı asmış?, ancak 40 metreye kadar sondaj yapan bir makine de çalışıyor.    


Önceki Bilgiler:

Bakanlar Kurulunca, hattın Kızılaya kadar aktarmasız devam etmesi kararlaştırıldı. Buna göre, AKM-Kızılay metro hattı tümüyle yeraltında, metro standartlarında projelendirildi. 3,3 km ve 3 istasyondan oluşuyor. Hat, GAR istasyonunda YHT ile, ADLİYE istasyonunda ise Belediye tarafından planlanan raylı sistem, teleferik ve otobüs ana aktarma istasyonu ile, KIZILAY istasyonunda ise Çayyolu-Batıkent ve Dikimevi-AŞTİ-Söğütözü Ankaray ortak istasyonu ile entegrasyon sağlayacak.

Proje güzergahı 27.05.2015 itibariyle henüz yayımlanmadı, yapılaşmanın yoğun olması nedeniyle özellikle Kızılaya girişin nasıl olacağını şahsen çok merak ediyorum.

Taslak çalışmamı aşağıda sunuyorum.

Buna göre,

GAR metro istasyonunu, mevcut Ankara garının 1 ve 2 nolu peronlarının altına yapıp, tamamlandıktan sonra tren hatlarını yeniden monte ederek bugünkü haline getiriyorum.

ADLİYE metro istasyonunu, Celal Bayar Bulvarı ve Demiryolu hattını verev kesecek şekilde yeraltında yaparak, tamamlandıktan sonra bugünkü durumunu yeniden oluşturuyorum. Adliye ve Sıhhıye tarafına yaya çıkışları yaparak yaya hareketini de sağlıyorum.

KIZILAY metro istasyonunu, İzmir caddesinin Atatürk bulvarına paralel olan kısmında, yeraltında yaparak, tamamlandıktan sonra bugünkü haline geri getirilmesini sağlıyorum. 

Necatibey caddesi civarı çok sıkıntılı görünüyor. Üç alternatif gösterdim, ancak, binaların altından geçmeden bu kesim aşılamıyor. Minimum kurb yarıçapını 130 m olarak aldım.

Başlangıçta söylemiştim, TASLAK diye.

12.09.2015 Atatürk Kültür Merkezi İstasyonunun devamı

 

 

 

Genel Bilgi Kayan Yazı Metni
Mogan Park - Gölbaşı / Ankara
Atakule- Ankara
Atatürk Kültür Merkezi - İstanbul
Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı - Artvin
Harikalar Diyarı
Kamu Yönetiminde Dunning-Kruger (Kifayetsiz Muhterislik)
Kapalı Yollar Kayan Yazı Metni
İstanbul Çamlıca Televizyon Vericileri Kulesi
İSTANBUL HABERLERİ
ANKARA HABERLERİ
Kızılay-Dikmen-TRT Metro Hattı Önerisi
Ankara Keçiören Metrosu
Ulusal Literatürde Yayımlanan Yazılarım
Karayolu Güvenliği
Çanakkale Boğazı Geçişi (ÇANAKKALE 1915 Köprüsü)
Ankara Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metrosu
İstanbul Boğazı Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Çelik İmalatlar
Ankara Yenimahalle-Telsizler-Şentepe Teleferik Hattı
İstanbul 3 Katlı Büyük Tüneli
Eyfel Kulesi - Paris/FRANSA
Ankara-Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT)
Kızılay-Çayyolu Metrosu (Ankara)
Batıkent-Sincan Metrosu (Ankara)
Tünel Delme Makinesi TBM
Ankara Panoramik Fotoğrafları
Dünya Metroları
SPONSORLAR LİSTESİ
Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı
Kanal İstanbul
AVRASYA Tüneli ve Bağlantı Yolları (Kazlıçeşme-Göztepe) İstanbul
Ankara Kızılay-Yaşamkent Metrosu Önerisi
Amaç ve Teşekkür
İstanbul Boğazı Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Betonarme İmalatlar
Eskişehir Yolu-Konya Yolu Bağlantısı: 1071 Malazgirt Bulvarı
Kişilik Testi
İzmit Körfezi Geçişi Köprüsü (OSMAN GAZİ Köprüsü)
Post Tension-Ard Germe
WONDERLAND EURASIA (ANKAPARK)
Marmaray Projesi
Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Metro İstasyonuı-Ankara
Mühendislerin Mutluluk Eğrisi
Necatibey Metro İstasyonu - Ankara
ESKİŞEHİR
Araç Satış İlanı örneği :)
Konfor Esaslı Güzergah Analizi : Ankara-Antalya Örneği
Depremde Kurtulanlar
SES CD.si Oluşturma
LAGUNA II
Yol Uzunlukları
Yol Tanımları
 
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
 
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
KAPALI YOLLAR : 19.04.2019 08:55:33 itibarıyla  ; 59-55 Barbaros Liman Ayrımı ( 0-6 ) km.leri arası KAPALI ; 42-59 KURUÇAY MEVKİİ 14 İLE 30 KM.ARALIĞINDA ( 14-30 ) km.leri arası KAPALI ; 33-60 Beşçatal-Sarıkavak ( 26-27 ) km.leri arası KAPALI ; 400-16 AYDINCIK-BÜYÜKECELİ (Ulaşım servis yolundan sağlanmaktadır.) ( 24-25 ) km.leri arası KAPALI ; 33-01 Tarsus-Çamlıyayla ( 10-12 ) km.leri arası KAPALI ; 750-18 ÇAMALAN-TARSUS ( 13-15 ) km.leri arası KAPALI ; 31-78 Osmaniye-Botaş Tesisleri ( 0-5 ) km.leri arası KAPALI ; 27-75 Osmaniye-Fevzipaşa ( 0-6 ) km.leri arası KAPALI ; 27-27 Gaziantep-Akçakoyunlu yolu Çaybeyi Mevki ( 25-28 ) km.leri arası KAPALI ; 02-57 Çağlayancerit-Gölbaşı yolu ( 0-2 ) km.leri arası KAPALI ; 01-02 Kozan-Mansurlu yolu Marangeçili mevki ( 50-51 ) km.leri arası KAPALI ; 850-10 Erkenek tünel bağlantı yolu ( 72-76 ) km.leri arası KAPALI ; 21-04 Kulp-Muş ( 50-91 ) km.leri arası KAPALI ; 73-51 Çelikköy-Cizre Paren Köprüsü ( 9-10 ) km.leri arası KAPALI ; 29-27 (Trabzon- Gümüşhane) İl sınırı-Yağmurdere ayrımı ( 0-8 ) km.leri arası KAPALI ; 61-25 (Yomra- Özdil)- Gümüşhane İl sınırı ( 25-61 ) km.leri arası KAPALI ; 61-28 Sürmene- Beşköy- Bahçecik ( 38-48 ) km.leri arası KAPALI ; 69-75 Salmankaş Geçidi- Arpalı ( 23-32 ) km.leri arası KAPALI ; 29-26 (Trabzon- Bayburt) İl Sınırı-Salmankaş Geçidi ( 0-18 ) km.leri arası KAPALI ; 915-02 ÇAYKARA-BAYBURT (Soğanlı Dağı Geçidi başlangıcı) ( 0-9 ) km.leri arası KAPALI ; 49-30 Kaymakam Çeşmesi ( 2-5 ) km.leri arası KAPALI ; 25-26 Erzurum-Tekman ( 9-55 ) km.leri arası KAPALI ; 36-54 Çakırbaba Geçidi - Karaurgan ( 0-12 ) km.leri arası KAPALI ; 25-10 (Akşar-Gaziler-Erzurum-Kars) İl Sınırı-Çakırbaba Geçidi ( 34-49 ) km.leri arası KAPALI ; 07-50 Antalya-Altınyaka-Kumluca ( 23-23 ) km.leri arası KAPALI ; 687-02 Başlar-Beydiğin-Taşağıl ( 33-44 ) km.leri arası KAPALI ; 36-57 Göle-Bozkuş-Selim ( 0-10 ) km.leri arası KAPALI ; 955-03 GÖLE - ARDAHAN YOLU ( 12-12 ) km.leri arası KAPALI
anasayfa | amaç | çalışılan yollar | kapalı yollar | yol durumu | hava durumu | genel | akademik | ziyaretçi defteri | iletişim | ENGLISH | haber-gazete
Whatsapp'ta paylaş Yazdır Yazdır
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla