Tıkla
Tıkla
ANASAYFA AMAÇ ÇALIŞILAN YOLLAR KAPALI YOLLAR YOL DURUMU HAVA DURUMU GENEL ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM TÜRKÇE ENGLISH
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
GENEL BİLGİLER
ANKARA HABERLERİ (30.01.2019-14.41.55)

Ankara da planlanan, projelendirilen, yapımı devam eden çalışmalarla ilgili derlediğim bilgiler ile araştırma-geliştirme faaliyetlerim sonucundaki önerilerim, özet olarak aşağıda verilmiştir. Detaylı bilgilere ise başlıklar ve fotoğraflar üzerinden erişilebilir.

Ankara nın güney illerine çıkışını sağlayan Konya yolunun (Mevlana Bulvarı) Kepekli rampası geçişine alternatif olarak bir KARAYOLU TÜNELİ çok gerekli görünüyor.
Ahlatlıbel kavşağının zirvede yer aldığı güzergahın hem Ankara hem de Gölbaşı tarafındaki rampalarda yoğun trafik oluşuyor, ayrıca ölümlü kazalarda meydana geliyor.
3800 m uzunluğunda %0,5 boyuna eğime sahip olacak tünel, can mal ve zaman kayıplarını en aza indirecek.Sincan-Batıkent-Kızılay-Çayyolu arasında hizmete açık olan  metro hattının Çayyolu2 istasyonundan sonra devam ettirilerek öncelikle, Konutkent ve Yaşamkent te uzatılması sonrasında ise çevre otoyolunun altından geçirilerek TOKİ Turkuaz Evlerine erişmesi gerekiyor. Böylece, TOKİ Yapracık Konutlarına da hizmet vermesi sağlanabilecek.
Ankara Söğütözü Metro İstasyonu çıkışında, Eskişehir yolunu (Dumlupınar bulvarı) geçen bir yaya üstgeçidi mevcut. Çelik olarak inşa edilen yapı, oldukça yıpranmış, reklam levhaları ile statiği bozulmuş ve merdivenlerindeki sorunlar nedeniyle de kullanım zorluğu olan, yaşlı ve engelliler için ise kullanılamaz durumda
Bunun yerine, 4 adet rampadan oluşan, merdiveni ve işletme masrafları olmayan, her kullanıcıya uygun, yürünebilecek bir üstgeçit öneriyorum.
Ayrıca, metro istasyonunun -1 katından Eskişehir yolunu geçecek bir altgeçit yapılmasını da zorunlu görüyorum. 


Ankara şehrinin ve metro sisteminin merkezi konumundaki Kızılay dan, şehrin güney bölümünde kalan Çankaya ilçesi sınırları içindeki Ayrancı, Dikmen, Oran bölgesine metro hattı yapılabilirliğini incelemeye yönelik çalışmamı ve önerdiğim güzergahı bulabilirsiniz. 
SORU: Oran dan sonra nereye?


Ankara Keçiröen ilçesi Şehitler İstasyonu ile Atatürk Kültür Merkezi arasında yapılan metro hattı hizmete açıldı. Hattın, Kızılay a kadar 3,3 km uzatılması ve 3 adet istasyonu kapsayan ihale yapıldı, şantiyeleri kurma çalışmaları başladı. Mayıs 2015 te önerdiğim güzergahı revize edip tekrar önerdim. 
SORU: Kızılay istasyonu nereye yapılacak?


Ankara-Eskişehir yoluna paralel olarak açılan Sabancı Bulvarının devamı niteliğindeki Bağlıca Bulvarı, TOKİ Prestij Bloklarının kuzeyinde kalan kesimde yapılan bir trompet kavşak ile Etimesgut a Bağlanıyor.  
Böylece, Eskişehir yönünden gelenler, Koru kavşağından sola dönerek Bağlıca Bulvarı-Trompet Kavşak üzerinden Etimesgut a gidebilecek.
Etimesgut tan gelenler ise, Bağlıca bulvarına çıkarak Ankara, Eskişehir, Koru-Çayyolu yönüne gidebilecekler.Kızılay-Batıkent-Sincan metrosunun Yenimahalle İstasyonunun yanına yapılan teleferik istasyonu ile başlayan hat, 1. aşamada Telsizlere kadar yapılıp hizmete açıldı. 2. aşamada ise Şentepe ye kadar uzatılarak toplu taşımada kullanılan ilk teleferik olarak hizmete girdi.
Proje, mühendislik uygulamaları açısından, hem yapım esnasında hem de işletimde çok özel detayları içeriyor. Özellikle Telsizler istasyonundaki depo ve bakım merkezi görülmeye ve incelemeye değer.Keçiören, Ankara nın kalabalık ilçelerinden olup şehir merkezine ulaşımda zorluklar vardı. Kızılay-Batıkent-Sincan metrosunun Atatürk Kültür Merkezi istasyonu ile Keçiören in Gazino olarak bilinen bölgesindeki Şehitler istasyonu arasında, 9220 metre uzunluğunda 9 istasyonu olan metro hattı Ocak 2017 de hizmete açıldı.

Ankara Garının ana girişi, Ulus yönünden ve Talatpaşa Bulvarı üzerindendi.  Tarihi sayılan bina aynen korundu. Girişi Maltepe tarafından olan Celal Bayar Bulvarı üzerine yüksek hızlı trenlere hizmet verecek yeni gar binası yapıldı.

Buna göre, YHT dışındaki tren yolcuları eski gar binasındaki 1. ve 2. peronlardan inip binecek. 3. peron ise Başkentray olarak hizmete açılan Sincan-Ankara-Kayaş Banliyo hattına ayrıldı. Dolayısıyla yeni garda 4, 5, 6. peronlar bulunuyor. 

Yeni gardan eski gara ve banliyö peronuna yaya üstgeçidi ile geçiliyor.

http://www.yoldurum.com/index.php?sayfa=genel&cat=66


ANKARA HAYVANAT BAHÇESİ VE TEMA PARK - ANKAPARK    17.05.2018

Ankara Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde, Yenimahalle köprülü kavşağından başlayarak Anadolu bulvarına kadar uzanan 4 km uzunluğundaki alanda ANKAPARK-Ankara Hayvanat Bahçesi ve Tema Park yapılıyor.

Mayıs 2018 itibarıyla, Tema Park kısmının tamamlandığı ve işletmeci ihalesine çıkılacağı açıklandı. Hayvanat bahçesinde ise çalışmalar devam ediyor.

Ayrıca, Çiftlik kavşağı ile Anadolu bulvarı ve İstanbul Yolu-Ankara çayı arasında kalan alan 6500 araçlık otopark olarak ayrıldı.

http://www.yoldurum.com/index.php?sayfa=genel&cat=41


İstanbul Çamlıca Televizyon Vericileri Kulesi
İSTANBUL HABERLERİ
ANKARA HABERLERİ
Kızılay-Dikmen-TRT Metro Hattı Önerisi
Ankara Keçiören Metrosu
Ulusal Literatürde Yayımlanan Yazılarım
Karayolu Güvenliği
Çanakkale Boğazı Geçişi (ÇANAKKALE 1915 Köprüsü)
Ankara Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metrosu Önerisi
İstanbul Boğazı Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Çelik İmalatlar
Ankara Yenimahalle-Telsizler-Şentepe Teleferik Hattı
İstanbul 3 Katlı Büyük Tüneli
Eyfel Kulesi - Paris/FRANSA
Ankara-Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT)
Kızılay-Çayyolu Metrosu (Ankara)
Batıkent-Sincan Metrosu (Ankara)
Tünel Delme Makinesi TBM
Ankara Panoramik Fotoğrafları
Dünya Metroları
SPONSORLAR LİSTESİ
Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı
Kanal İstanbul
AVRASYA Tüneli ve Bağlantı Yolları (Kazlıçeşme-Göztepe) İstanbul
Ankara Kızılay-Yaşamkent Metrosu Önerisi
Amaç ve Teşekkür
İstanbul Boğazı Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Betonarme İmalatlar
Eskişehir Yolu-Konya Yolu Bağlantısı: 1071 Malazgirt Bulvarı
Kişilik Testi
İzmit Körfezi Geçişi Köprüsü (OSMAN GAZİ Köprüsü)
Post Tension-Ard Germe
ANKAPARK : Ankara Temapark ve Hayvanat Bahçesi
Marmaray Projesi
Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Metro İstasyonuı-Ankara
Mühendislerin Mutluluk Eğrisi
Necatibey Metro İstasyonu - Ankara
ESKİŞEHİR
Araç Satış İlanı örneği :)
Konfor Esaslı Güzergah Analizi : Ankara-Antalya Örneği
Depremde Kurtulanlar
SES CD.si Oluşturma
LAGUNA II
Yol Uzunlukları
Yol Tanımları
 
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla
anasayfa | amaç | çalışılan yollar | kapalı yollar | yol durumu | hava durumu | genel | ziyaretçi defteri | iletişim | ENGLISH TıklaTıklaTıklaTıklaTıklaTıkla