ANASAYFA AMACIMIZ ÇALIŞILAN YOLLAR KAPALI YOLLAR YOL DURUMU HAVA DURUMU GENEL ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM
 
Tıkla
GENEL BİLGİLER
İSTANBUL HABERLERİ (17.05.2018-15.30.58)

İstanbul da planlanan, projelendirilen, yapımı devam eden çalışmalarla ilgili derlediğim bilgiler ile araştırma-geliştirme faaliyetlerim sonucundaki önerilerim özet olarak aşağıda verilmiştir. Detaylı bilgilere ise başlıklar ve fotoğraflar üzerinden erişilebilir.


İstanbul Bağazının üçüncü gerdanlığı Anadolu yakasında Poyrazköy ile Avrupa yakasında Garipçe arasında, Kuzey Marmara Otoyolunun (KMO) bir bölümü olarak, yap-işlet-devret modeli ile yapıldı.

Köprü, bir mühendislik şaheseri olup çok büyük boyutlarda betonarme ve çelik imalatlardan oluşuyor. Teknik detaylar aşağıdaki sayfalarda bulunabilir.


Betonarme imalatlar kapsamında; kulelerin silindirik temelleri,  kuleler, yaklaşım viyadükleri, ana kablo ankraj blokları sayılabilir. Her iki taraftaki yaklaşım viyadüklerinin, aynı zamanda 2x22 adet eğik kablonun mesneti olarak çalıştığı ve orta açıklıktaki 44 adet çelik tabliyenin yükünü dengelemeye yönelik karşı ağırlık olarak kullanıldığı düşünüldüğünde "mühendislik şaheseri" tanımını hak ediyor.


Çelik İmalatlar;

Çelik imalatlar kapsamında; orta açıklıktaki tabliye bölümleri, 11500 adet çelik telden oluşan 70 cm çapındaki ana kablo, düşey taşıyıcı kablolar ve kelepçeleri,  kuleler üzerindeki 4 adet semer, ana kabloyu oluşturan kablo demetlerinin ankraj bloklarındaki bağlantıları, 2x22 adet eğik kablo, eğik kabloların kuleler içindeki ve yaklaşım viyadüklerindeki bağlantıları, eğik kablo damperleri, betonarme tabliye-çelik tabliye bağlantısı, 304 m yüksekliğindeki betonarme kuleler üzerine monte edilen 18 yüksekliğindeki çelik bölümler sayılabilir.


AVRASYA TÜNELİ  05.05.2018

İstanbul boğazının Anadolu yakasında D100 karayolunun devamında Harem ile Avrupa yakasında Çatladıkapı mevkiinde sahil yoluna bağlantı sağlayan, iki katlı olarak hizmet veren karayolu geçişidir. Yap-İşlet-Devret modeli ile yaptırılmış olup yapımcı şirketin işletme süresi 26 yıl, sonrasında ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına devredilecek.


İstanbul Boğazının Anadolu yakasında KÜÇÜKSU, Avrupa yakasında Gayrettepe arasında, boğazın altından geçecek 3 katlı tünel projelendiriliyor. Tünelin üst ve orta katları, biri gidiş diğeri geliş olmak üzere lastik tekerlekli geçiş (karayolu) olarak planlandı ve mevcut yollara bağlantı yapılacak. Alt kat ise çift hat metro hattı olacak. Her iki yakada bulunan metro ve metrobüs hatları ile entegre çalışacak.Proje, İstanbul un Anadolu yakasında Gebze istasyonu ile Halkalı istasyonu arasındaki 77 km. uzunluktadır. Proje kapsamında, mevcut demiryolu hatlarının sökülmesi, üç demiryolu hattının yapılması, bütün istasyonların yenilenmesi, İstanbul Boğazı altında batırma tüp tünel yapılması çalışmalarını kapsamaktadır. 
Üç hattın iki banliyö trenleri tarafından kesintisiz ulaşım için kullanılacak olup üçüncü hat diğer trenlerin işletilmesinde kullanılacak.
İSTANBUL HABERLERİ
ANKARA HABERLERİ
Kızılay-Dikmen-TRT Metro Hattı Önerisi
Ankara Keçiören Metrosu
Ulusal Literatürde Yayımlanan Yazılarım
Karayolu Güvenliği
Çanakkale Boğazı Geçişi (ÇANAKKALE 1915 Köprüsü)
Ankara Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metrosu Önerisi
İstanbul Boğazı Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Çelik İmalatlar
Ankara Yenimahalle-Telsizler-Şentepe Teleferik Hattı
İstanbul 3 Katlı Büyük Tüneli
Eyfel Kulesi - Paris/FRANSA
Ankara-Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT)
Kızılay-Çayyolu Metrosu (Ankara)
Batıkent-Sincan Metrosu (Ankara)
Tünel Delme Makinesi TBM
Ankara Panoramik Fotoğrafları
Dünya Metroları
SPONSORLAR LİSTESİ
Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı
Kanal İstanbul
AVRASYA Tüneli ve Bağlantı Yolları (Kazlıçeşme-Göztepe) İstanbul
Ankara Kızılay-Yaşamkent Metrosu Önerisi
Amaç ve Teşekkür
İstanbul Boğazı Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Betonarme İmalatlar
Eskişehir Yolu-Konya Yolu Bağlantısı: 1071 Malazgirt Bulvarı
Kişilik Testi
İzmit Körfezi Geçişi Köprüsü (OSMAN GAZİ Köprüsü)
Post Tension-Ard Germe
ANKAPARK : Ankara Temapark ve Hayvanat Bahçesi
Marmaray Projesi
Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Metro İstasyonuı-Ankara
Mühendislerin Mutluluk Eğrisi
Necatibey Metro İstasyonu - Ankara
ESKİŞEHİR
Araç Satış İlanı örneği :)
Konfor Esaslı Güzergah Analizi : Ankara-Antalya Örneği
Depremde Kurtulanlar
SES CD.si Oluşturma
LAGUNA II
Yol Uzunlukları
Yol Tanımları
 
Tıkla
homepage | purpose | road works | road closures | road condition | weather | general | visitor book | contact